Ako si vybrať fotografa na svadbu

Ako si vybrať fotografa na svadbu

Ako si vybrať fotografa na svadbu? Hmm, dobrá otázka. Mal by si ju položiť každý, kto plánuje svadbu. Prečo? Pretože fotograf, alebo skôr výsledok jeho práce, teda zhotovené fotografie, budú spomienkou na váš deň D počas celého života. A predsa si ho nechcete pripomínať skrz nekvalitne zhotovené fotografie?! Poďme sa teda spoločne pozrieť na niekoľko zásadných rád a tipov ako si vybrať fotografa na svadbu. Zhrnuli sme ich do základných bodov, alebo otázok a odpovedí na ne. Poďme na to...

 

 

Ako si vybrať fotografa na svadbu1. Kedy začať hľadať?

Čo najskôr!!! Najlepšie ihneď po tom, keď už máte stanovený presný termín svadby a zarezervovanú sálu. Kvalitný fotograf si termíny plánuje 6 až 12 mesiacov dopredu, pretože ľudia ho chcú. Predíďte tomu, že vami vybraný fotograf bude mať váš termín svadby už obsadený/rezervovaný. To isté platí aj pri kameramanovi a DJovi alebo kapele (dobrá kapela má kalendár plný aj 1-2 roky dopredu!!!)

2. Kde hľadať?

Pýtajte sa priateľov a známych, ktorí už mali svadbu, aký fotograf ich fotil, pýtajte si od nich odporúčania. Spomeňte si, ak ste boli  na svadbe niekoho iného, kto tam fotil, ako sa vám pozdával a pôsobil na vás. Vypýtajte si telefónne číslo na fotografa. Navštívte rôzne fóra na internete, kde si ľudia navzájom vymieňajú skúsenosti s fotografmi – tu nájdete väčšinou nezainteresované názory ľudí. Využite sociálne siete (Facebook, Instagram, atď.), kde stačí zadať slovo fotograf do vyhľadávača a ten vám „vyhodí“ širokú škálu možností. Nájdete tu aj ich prácu a tiež recenzie (ak majú svoju fanpage).

TIP: Vyhľadávajte fotografov vo svojom meste (okolí) Ak ste napríklad z Košíc, je nelogické využiť služby fotografa z Bratislavy. Každý fotograf si účtuje aj cestu (ak ide o svadbu niekde ďalej od miesta jeho pobytu/pôsobnosti) a takto by sa vám konečná cena mohlo poriadne navýšiť.

Ako si vybrať fotografa na svadbu3. Ujasnite si, aký štýl fotografie chcete

Väčšina fotografov fotí reportážny, portrétový alebo umelecký štýl svadobných fotiek, resp. kombináciu týchto štýlov.

Reportážny štýl – neštylizované, situačné a spontánne fotografie všetkého, čo sa na svadbe deje. Zachytenie úprimných emócií bez prikrášľovania a pózovania.

Portrétový štýl – štylizovaná fotografia zameraná na svadobný pár. Fotograf im odporúča pózy a štylizuje kompozíciu. Má priestor rozvinúť svoju kreativitu.

Umelecký štýl – tento štýl dáva fotografovi voľnú ruku v kompozícií. Fotografie sú dramatické, často ladené do čiernobielej. Môžu vám však chýbať aj klasickejšie fotografie. Preto je najlepšie vybrať si kombináciu štýlov.

Hľadajte až pokiaľ nenájdete niekoho, kto vyhovuje vašim predstavám. Dobrí fotografi sú flexibilní a vedia svoj štýl prispôsobiť vaším požiadavkám.

TIP: vyberte si viacero variant, aby ste mali z čoho vyberať.

4. Dohodnite si osobné stretnutie

Ak ste si už vybrali potenciálneho zhotoviteľa fotiek z vašej svadby, jednoznačne a bezpodmienečne si s ním dohodnite osobné stretnutie. Na ňom najlepšie zistíte, či medzi vami funguje taká tá „chémia“, všímajte si jeho správanie, zistite ako dlho fotí, aké má skúsenosti. Požiadajte ho o ukážku/prezentáciu jeho práce (kvalitný fotograf sa má s čím pochváliť a urobí to veľmi rád). Opýtajte sa akú techniku používa. Vačšina kvalitných fotografov používa aj kvalitnú techniku (Cannon, Nicon). Nič nedokáže nahradiť osobný kontakt. Ak sa dohodnete, nezabudnite si s fotografom potvrdiť termín.

TIP: Ak si vyberiete vhodného kandidáta, určite by sme mali trvať na spísaní zmluvy o dielo, aby ste predišli prípadným komplikáciám.

Ako si vybrať fotografa na svadbu5.  Pýtajte sa na cenu

Dôležitý bod! Nezabudnite sa opýtať na cenu za dielo už vopred. Zistite za čo všetko zaplatíte a hlavne koľko. Dobrý fotograf by nemal byť príliš lacný (napríklad 100,-€). Na druhej strane ani príliš alebo zbytočne predražený (povedzme 1000,-€). Vy by ste mali vedieť už vopred, koľko peňazí chcete na fotografa obetovať. Dôležité je zistiť aj to, čo všetko máte v cene zahrnuté (portréty, predsvadobné fotky, prípravy, obrad, hostina/zábava).

TIP: Dopredu si vyjasnite spôsob platby. Najlepšou možnosťou pre obe strany je záloha a vyplatenie zvyšku dohodnutej sumy po odovzdaní dokončených a upravených fotografií.

6. Koľko trvá úprava fotografií

Práca fotografa samozrejme nekončí nafotením snímok. Nasleduje úprava fotografií do finálnej podoby. Kvalitný fotograf to musí stihnúť do 1 mesiaca. Počet fotografií, ktoré vám fotograf odovzdá by mal byť približne 100 – 150 ks portrétových/umeleckých fotografií,  800 – 1000 ks (príprava nevesty a ženícha, obrad, hostina/zábava). Odovzdať vám ich má na DVD, pár najlepších a vami vybraných aj v tlačenej verzii, alebo aj vo forme fotoknihy.

TIP: Je dôležité mať fotografie chronologicky zoradené, aby išli za sebou pekne ako celý svadobný deň plynul.

7. Počas svadby

Ako si vybrať fotografa na svadbuAk ste si objednali fotografa na kompletne celú svadbu (čiže prípravu nevesty a ženícha, obrad a hostinu), mal by sa foteniu venovať aspoň do 01.00 hod. Dobrý fotograf by mal mať počas zábavy na hostine priateľský a vysoko profesionálny prístup k mladomanželom, rodine aj k svadobčanom a mal by im byť k dispozícii počas celej svadby (zaplatená časť). A samozrejme by nemal mať problém fotiť aj za nepriaznivého počasia.

TIP: Nezabudnite zabezpečiť občerstvenie pre fotografa počas hostiny! Aj on je len človek a keď má podať profesionálny výkon a vydať zo seba to najlepšie, potrebuje doplniť energiu.

Tak, toto boli naše rady a tipy ako si vybrať fotografa na svadbu, aby ste s ním boli spokojní. Na záver snáď len toľko, začnite hľadať čo možno najskôr. Čím skôr začnete, tým viac možností máte. Pri výbere uprednostnite profesionála pred amatérom alebo dokonca členom rodiny, ktorý bude aj hosťom na svadbe. Verte mi,  s výsledkom budete spokojnejší a fotograf by sa mal venovať hlavne svojej práci, nie zábave. Dúfame, že vám tieto rady a tipy pomôžu pri výbere toho správneho fotografa. Veľa šťastia. Ak by ste sa chceli poradiť, opýtať na niečo, neváhajte nám napísať. Pomôžeme Vám.

Autori článku:
Vladko Pažin – FOTO KANE VLADKO PAŽIN (profesionálny fotograf)
Ján Mačej (NLM Group)