Svadobné kytice, aké mali už naše babičky

Svadobné kytice, aké mali už naše babičky

V našej spoločnosti je cítiť vplyv z rôznych krajín a kultúr. V protiklade k tomu, je túžba po lokálnych produktoch, po prírode, a po tom, čo je nám blízke. Po prepojení folklóru s modernými trendmi. Je to vidieť v gastronómii, v móde, aj vo svete kvetín.

Svadobné kytice – inšpirácia a návrat k tradíciám

V aranžovaní upúšťame od exotiky a vraciame sa ku konárom, klasom, okrasným travinám a jemným lúčnym kvetom. Obľúbené kytice sú strapaté, plné tepla a vôní. Veľmi často doplnené čelenkami z umelých kvetov, ktoré dnes pôsobia ako živé.

Pozháňať však materinu dúšku, vlčí mak, nevädzu či iné lúčne kvety je takmer nemožné. Tieto kvety nášho detstva sú jemnejšie ako iné bežne dostupné vyšľachtené rastliny a do kytice ich musíme dať viac. Aj ich pestovanie je nákladnejšie. Miestne odrody divokých lúk a polí nie sú stavané na to, aby zvládli cestu z plantáži na burzu a potom do predajní. Taktiež manipulácia s nimi je pre ich krehkosť a jemnosť nesmierne obtiažna, to sa samozrejme premietne aj do ceny.

Na burze je široký výber kvetín, no do strednej Európy sa nedováža všetko, čo zákazníčky môžu vidieť vďaka internetu na fotkách z celého sveta. Ak je o ne u nás záujem, ich obstarávacia cena je niekedy vysoká. Hľadáme preto alternatívne riešenia, aby sme splnili všetky požiadavky a kytica vydržala celý deň aj v lete.

Výborne sa hodí do takéhoto typu kytíc levanduľa, bouvardia, eustoma, frezia alebo limonky, mini ruže, chamelacium, astilbe, matricaria, ornitogalum, gypsomila, pivonie, nerine a mnoho ďalších .... 

Svadobne kytice

Aj keď to nie sú vyslovene lúčne kvety, pôsobia pôvabne a neodolateľne.

Samozrejme, že každá nevesta je osobnosťou a tak sú stále v obľube rôzne štýly kytíc. Romantika z ruží, jarné tulipány, elegantné kaly, či orchidei a ich rôzne variácie.

Kvetín sú na tisíce a každá je svojou jedinečnosťou nádherná. Preto aj svadobka, nech je z akýchkoľvek kvetín, je krásna. Samozrejme, ak je zviazaná precízne a vhodne doplnená drobnými detailmi, aby čo najlepšie vystihla osobnosť nevesty a splnila jej požiadavky.

Tak vidíte. Svadobnú kyticu, tzv. „svadobku“ si môžete nechať pripraviť napríklad aj z lúčnych kvetov, alebo jednoducho z kvetov nie tak tradičných. Určite bude jedinečná a pritiahne pozornosť. A vrátite sa aj k tradícii našich starých mám. Aj tu platí krásne pravidlo – v jednoduchosti je krása – nemusíte si vyberať len drahú exotiku.

Ak by ste sa chceli poradiť, aké svadobné kytice sa hodia k téme, farebnosti a výzdobe Vašej svadby, v kvetinárstve Nezábudka, Metodova 2, Prešov nájdete inšpiráciu aj pomoc.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať fotografa na svadbu

Autori článku:

Lenka Ovčariková – Kvetinárstvo NEZÁBUDKA (profesionálna kvetinárka a flóristka)

Ján Mačej (NLM Group)